Keramzit - jeho výhody, druhy a jejich použití

03. 01. 2024

Keramzit je lehké keramické kamenivo s mnoha výhodami, které jsme už vzpomínali mnohokrát. Pro úplnost si je ale můžeme na začátek stručně zopakovat. Jsou to především nízká objemová hmotnost, skvělé tepelněizolační vlastnosti, objemová stálost, zdravotní nezávadnost, pevnost v tlaku, požární odolnost, odolnost vůči přírodním vlivům i chemikáliím a recyklovatelnost. V neposlední řadě je třeba zmínit také široké spektrum možností využití ve stavebnictví, ale i dalších oborech lidské činnosti. Může být použit ve velkém objemu při stavbě dálnic, nebo v množství jen pár desítek gramů, které poslouží jako drenáž do květináče. Ať tak či tak, vždy přináší v porovnání s alternativními materiály nějakou výhodu navíc.

Stručně o výrobě keramzitu

Keramzit se vyrábí výpalem a současnou expandací přírodních třetihorních jílů ve speciálních rotačních pecích při teplotách cca 1200°C. Vznikají tak keramická zrna kameniva s vnitřní pórovitou strukturou a pevným slinutým povrchem. Po zchlazení se zrna Liaporu třídí pomocí speciálních sít a rozdělují se podle průměru do tzv. frakcí (1-4 mm, 4-8 mm a 8-16 mm).

Druhy Keramzitu

Kromě frakce se mohou druhy keramzitu odlišovat ještě vlastnostmi a barvou. Pro zahradní účely se pod obchodním názvem Liaflor vyrábí keramzit s neutrální pH a výraznou červenohnědou barvou. Pro dekorační účely navíc existuje i varianta Liaflor Premium, která má téměř dokonale kulatá keramická zrna. Pro celou řadu aplikací se používá také keramzit v drcené formě. Ten prodáváme pod názvy Liadrain nebo Zimní posyp Liapor.

Způsoby použití keramzitu

Vlastnosti i frakce pak určují, pro jaký způsob využití se daný druh keramzitu nejlépe hodí.

  • Liapor 1-4 mm se používá především ve stavebnictví. Tato nejjemnější frakce se skvěle hodí jako podsyp při rekonstrukcích podlah. Skvěle totiž vyplní všechny nerovnosti podkladu a lze ji snadno ručně zhutnit a urovnat. Používá se také jako přísada do Liaporbetonu. Najdete ho třeba ve směsi pro přípravu potěrového lehkého betonu Liapor Mix final.
  • Liapor 4-8 mm je díky většímu průměru zrn ideální pro další stavební aplikace jako jsou vyrovnávací zásypy, tepelně a zvukově izolační vrstvy betonových, keramických a dřevěných stropů a také se používá k vylehčení betonů.
  • Liapor 8-16 mm největší frakce Liaporu perfektně funguje v různých odlehčovacích vrstvách. Používá se také pro drenážní a odvětrávací vrstvy základových konstrukcí, násypy pozemních komunikací, zásypy energovodů, přechodové oblasti mostů a další geotechnické aplikace.
  • Liaflor Classic 4-8 mm jemnější frakce zahradního keramzitu se skvěle hodí jako drenážní vrstva do pěstebních nádob, nebo svrchní vrstva květináčů, truhlíků i záhonů, která nejen že bude dobře vypadat, ale také zabrání zbytečně rychlému odpařování vláhy ze substrátu i nadměrnému prorůstání plevele. Všechny své přednosti a především 100% přírodní složení uplatní také jako hydroponický substrát.
  • Liaflor Classic 8-16 mm zahradní keramzit největší frakce lze využít obdobně jako verzi 4-8 mm. Díky nízké objemové hmotnosti a absenci jakýchkoliv škodlivých látek či nežádoucích mikroorganismů se často používá i jako náhrada substrátu u umělých květin.
  • Liadrain je vlastně drcený Liaflor a nejčastěji se používá pro vylehčení substrátů, kde se v předepsaných poměrech míchá se zeminou a využívá pro pěstování celé řady rostlin. Ty díky lepšímu provzdušnění kořenového systému lépe prosperují. Využívá se také pro zelené střechy.
  • Zimní posyp Liapor je drcené kamenivo Liapor, které na zasněžených a zledovatělých chodnících a silnicích účinkuje lépe než řada konkurenčních inertních posypů. Pomáhá zabránit podklouznutí chodců i vozidel díky zdrsnění povrchu. Vzhledem k tomu, že se jedná o ekologický materiál, není problém ho použít bez omezení kdekoliv včetně CHKO, památkově chráněných lokalit a podobně.

Všechny zmíněné druhy keramzitu můžete koupit v různých balení v našem e-shopu obchod.liapor.cz. Pro dodávky volně loženého materiálu kontaktujte naše obchodní poradce.