Liapor jako plnivo pro vyvýšené záhony

19. 04. 2023

Použijte keramzit Liapor 8-16 mm jako plnivo pro vyvýšené záhony a zvyšte jejich životnost.

Vyvýšené záhony jsou v posledních letech stále oblíbenější. Rostlinám se v nich dobře daří, lépe odolávají pleveli i některým škůdcům a zahradníci se nemusí tolik ohýbat. Navíc při citlivé volbě materiálů a vhodném zakomponování do zahrady mohou působit i jako zajímavý estetický prvek. Zvyšte jejich životnost a odolnost díky keramzitu Liapor.

Skladba vyvýšeného záhonu

Spodní vrstvu vysokého záhonu tvoří plnivo. Nejčastěji to jsou různé větvičky a kusy dřeva, na které přijde vrstva hrubších rostlinných zbytků, která by měla dosahovat cca do půlky výšky záhonu. Na ni přijde hrubý kompost, dále jemnější kompost a nakonec finální vrstva substrátu. Z organických zbytků se postupně uvolňují teplo i živiny působící příznivě na růst vegetace. Objem tradičního vysokého záhonu se v průběhu jednoho roku sníží až o 15 cm a je tak potřeba ho pravidelně doplňovat. Po 5 až 7 letech ale bývá nutné vyměnit celý obsah včetně plniva na dně, nebo založit záhon nový. Životnost vysokého záhonu lze ale značně prodloužit, použijeme-li místo plniva z větví keramzit Liapor - čistě přírodní, zdravotně nezávadný a ekologický granulát.

Výhody Liaporu ve vyvýšeném záhonu

Při použití Liaporu je možné se výměně plniva úplně vyhnout. Keramická zrna Liaporu netlejí, nesnižují svůj objem ani se jinak působením času, vody či klimatických vlivů nemění. Spodní vrstva záhonu tak zůstává stálá a stačí obnovovat jen svrchní vrstvy zahradní zeminou a prosévaným kompostem.

Další výhody při použití Liaporu ve vysokých záhonech:

  • odolný vůči hrabošům a jiným hlodavcům
  • dobrá zásobárna vody - nižší potřeba zálivky
  • provzdušnění výplně záhonu
  • odolnost a trvanlivost - nižší pracnost a náklady na údržbu
  • akumulace tepla - teplejší mikroklima
  • větší výnos díky delší životnosti

Pro použití ve vysokých záhonech doporučujeme použít kamenivo Liapor frakce 8/16 mm, který můžete pohodlně zakoupit v našem e-shopu.