Hydroponie a keramzit - objevte výhody hydroponického pěstování

25. 01. 2023

Hydroponie představuje moderní alternativu k běžnému pěstování rostlin v půdě. Objevte její výhody pro pěstování okrasných i potravinářských rostlin.

Hydroponické pěstování rostlin přináší celou řadu výhod a to jak pro pěstitele, tak i z hlediska prosperity rostlin. 

Živný roztok

Princip hydroponie (nebo také aquaponie) lze vyčíst už z názvu samotného. Do značné míry totiž souvisí s vodou. Přesněji s živným roztokem, z něhož namísto půdy získávají rostliny potřebné živiny. Hnojiva pro přípravu živných roztoků najdete běžně v zahradnictvích, hobby marketech a obchodech s potřebami pro pěstitele. Můžete je pravidelně rostlině dodávat spolu se zálivkou, nebo využít speciální sáčky s postupným uvolňováním živin, které se při sázení umístí pod kořenový systém rostliny.

Hydroponický substrát

Opornou funkci půdy nahrazuje hydroponický substrát. Nejčastěji se pro své jedinečné vlastnosti používá keramzit Liaflor o velikosti zrn 8-16 mmV nabídce ale najdete i jemnější frakci 4-8 mm. Do něj se rostliny usadí a postupně zakoření a zafixují se.

Hlavní přednosti keramzitu Liaflor: 

  • 100% přírodní keramické kamenivo bez chemických příměsí
  • PH neutrální, inertní
  • bez jakýchkoliv nečistot a choroboplodných zárodků
  • lze používat opakovaně
  • nízká objemová hmotnost

Výhody hydroponie

  • Hydroponické pěstování rostlin je velmi čisté a hygienické. Substrát totiž neobsahuje žádné organické složky, které by se mohly rozkládat a jejich spóry se uvolňovat do vzduchu. Je to tedy optimální způsob pěstování rostlin všeho druhu pro alergiky. Právě proto se s oblibou využívá v nemocnicích, kancelářských budovách, hotelech, školních zařízeních a podobně
  • Hydroponicky můžete pěstovat prakticky cokoliv od kaktusů přes bylinky a okrasné rostliny až po zeleninu, která mívá díky efektivnějšímu dopravování živin ke kořenům vyšší výnosy a také větší obsah vitaminů a minerálních látek.
  • Rostliny pěstované hydroponicky jsou méně náchylné k chorobám. V průběhu růstu totiž nejsou vystaveny půdním chorobám a škůdcům.
  • Dostatečný přísun vzduchu do kořenového systému zajišťuje zase rychlejší růst nejen kořenů, ale i nadzemních částí rostlin.
  • Jako druhotný efekt při hydroponii je často označováno také vyšší procento vzdušné vlhkosti a menší obsah škodlivin ve vzduchu.

Vyzkoušejte i vy hydroponické pěstování rostlin. Liaflor ve frakci 4-8 mm i 8-16 mm najdete v e-shopu obchod.liapor.cz

Více informací o keramzitu Liaflor najdete na webu www.liapor.cz