Inertní posyp pro zimní údržbu chodníků, cest a silnic

31. 10. 2023

Léto minulo a podzim nám pomalu přechází v zimu, s níž nastává nejnáročnější období pro údržbu chodníků, silnic a dalších cest. Ať už pečujete o příjezdovou cestu k domu, chodník před vchodem do obchodu, nebo jinou komunikaci, neměli byste si zapomenout včas opatřit kvalitní inertní posyp.

Co je inertní posyp a proč ho použít

Inertní posyp na rozdíl od posypových solích neškodí přírodě. Nevyvolává žádné chemické reakce, nemění vlastnosti půdy, ani nezhoršují kvalitu podzemních vod. Díky tomu je lze použít na všech komunikacích a to i v blízkosti zdrojů pitné vody, v lázeňských územích a na podobných místech, kde je zakázáno použití chemických posypů. Inertní posyp zabraňuje podkluzování mechanicky. Zasněžený nebo zledovatělý povrch zdrsní a zvýší adhezi mezi komunikací a koly auta nebo podrážkami bot.

Nejčastěji se jako inertní posyp používá štěrk či písek, případně struska. V domácnostech se někdy pro posyp kluzkých povrchů používal popel či piliny. Kvůli vysoké prašnosti a znečištění okolí se ale jejich používání příliš nedoporučuje. Jako ekologickou a recyklovatelnou alternativu k těžkému štěrku a písku nabízí Liapor inertní Zimní posyp Liapor, který se vyrábí drcením lehkého keramického kameniva Liapor (keramzit). Jedná se o 100% přírodní jíl, který se vypaluje při velmi vysokých teplotách v rotačních pecích. Díky tomu získává řadu skvělých vlastností, které lze uplatnit i při zimní údržbě.

Výhody inertního posypu Liapor

Účinkuje až do -15°C. Při oblevě vzlíná na povrch a díky tomu není nutné ho při dalších mrazech tak často dosypávat. Díky porézní struktuře je v porovnání se štěrkem či pískem mnohem lehčí. Například desetilitrové balení váží jen 4,5 kg a lze s ním posypat plochu přes 100 m2. To je až 3,5x více, než u konkurenčních inertních posypů. Díky tomu vám Zimní posyp Liapor pomůže snížit náklady na zimní údržbu komunikací. Šetří nejen peníze, ale také ošetřované plochy, obuv, karoserie aut ani blízkou zeleň, které nepoškozuje ani chemicky, ani mechanicky.

Po zimě díky nižší hmotnosti uklizeného materiálu ušetříte i na jarním úklidu komunikací. Zbytkový posyp můžete navíc bez výčitek zamést na okolní travnaté plochy, kde může Liapor pomocí prokypřit půdu. Dostane-li se do kanalizačního systému, nehrozí vydírání ani jeho ucpání. Lehký Liapor snadno odplave, aniž by způsobil škody.

Pro domácnosti, obce a správce komunikací

Inertní posyp od Liaporu je vhodný jak pro ruční, tak i strojový posyp. Domácnosti, bytová družstva a další maloodběratelé jej mohou koupit v praktickém balení po 10 l a 50 l. Pro velkoodběratele jako jsou obce a technické služby spravující komunikace nabízíme výhodné balení po 1000 l nebo dodávky volně loženého materiálu “just in time”. Materiál lze bez potíží skladovat pod širým nebem.

Balený Zimní posyp Liapor můžete koupit v široké obchodní síti nebo on-line na obchod.liapor.cz. Pro objednávky big bagu nebo volně loženého posypu kontaktujte naše poradce.